Stomatologia dziecięca

Pierwsza wizyta u dentysty zazwyczaj wiąże się z lekkim stresem u dziecka, dlatego warto zadbać o to, aby już na samym początku zadbać o jego pozytywne relacje z lekarzem. Oczywiście nie mniej ważna jest wcześnie rozpoczęta profilaktyka stomatologiczna, która pomoże zadbać o zęby Twojego dziecka już od 18 miesiąca życia.
Lakierowanie zębów u dzieci to zabieg polegający na dostarczeniu wysokich dawek fluoru do każdego zęba osobno. Po lakierowaniu fluor utrzymuje się na szkliwie przed dłuższy czas i powoli uwalnia się do środka zęba. Fluoryzacja to najskuteczniejsza i bezpieczna metoda zapobiegania chorobie próchnicowej.
Lakowanie “szóstek” to zabieg polegający na wypełnieniu naturalnych bruzd tworzących się na powierzchni zębów. Zapobiega on namnażaniu się bakterii w jamie ustnej i rozwojowi próchnicy. Najlepiej wykonywać go przed ukończeniem 8 roku życia.
Leczenie zębów mlecznych jest wskazane w momencie, w którym brak leczenia stomatologicznego mógłby skutkować stanami zapalnymi miazgi, czy rozwojem próchnicy. Mleczaki są mniej odporne na działanie kwasów, dlatego też ryzyko wystąpienia próchnicy jest większe niż w przypadku zębów stałych.
Zęby stałe z niezakończonym rozwojem korzenia lub zapaleniem miazgi wymagają odmiennego postępowania niż zęby dojrzałe. Leczenie endodontyczne u dzieci zależeć będzie od wyników badania stomatologicznego, wieku pacjenta oraz stopnia współpracy z dzieckiem.