Endodoncja
Swarzędz

Zdjęcia RTG wykonywane są w celach diagnostycznych przed podjęciem leczenia. Natomiast po zakończeniu leczenia endodontycznego, wykonuje się zdjęcia RTG, aby ocenić czy ząb został prawidłowo przeleczony.

Leczenie kanałowe w naszym gabinecie odbywa się w ponad 20 krotnym powiększeniu z użyciem Mikroskop SmartOptic Ergo. Leczenie przy takim powiększeniu pozwala na uwidocznienie kanałów czy korzeni nie widocznych gołym okiem. Mikroskop również bardzo dokładnie oświetla pole wykonywanego zabiegu co umożliwia precyzyjniejsze i dokładniejsze oczyszczenie, leczenie oraz wypełnienie kanałów.

Leczenie pod mikroskopem daje również duże większe możliwości.

Leczenie takie stosowane jest przy powtórnym leczeniu kanałowym czy usunięciu pozostałości narzędzia z kanału po poprzednim leczeniu jak i podczas leczenia zębów po urazach.

Leczenie kanałowe Swarzędz

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanału zęba. Po usunięciu miazgi i opracowaniu kanałów następuje ich wypełnienie odpowiednimi materiałami. Dzięki takiemu zabiegowi, skazany na usuniecie ząb może posłużyć pacjentowi jeszcze przez długi czas.

Leczenie kanałowe wykonuje się zazwyczaj w przypadku schorzeń miazgi zęba lub tkanek otaczających korzeń. Staje się ono koniecznością, gdy nerw zęba zostaje nieodwracalnie uszkodzony, w tkance znajdującej się wewnątrz zęba rozwinie się stan zapalny lub ulegnie ona martwicy. Może się tak stać na skutek zaawansowanej próchnicy zębów lub ich złamania. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zakażonej lub martwej miazgi oraz usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego zęba, tak żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Odpowiednie leczenie pozwala na bardzo dokładne opracowanie oraz oczyszczenie kanałów korzenia zęba.

Podczas leczenia kanałowego zęba usuwa się z kanału korzeniowego resztki nerwu oraz żyjące tam bakterie, a następnie wprowadza materiał stabilizujący. W tego typu zabiegu bardzo istotna jest ocena długości kanału. Drugim niezwykle istotnym elementem leczenia kanałowego jest bardzo dokładne wypełnienie korzeni głównych, a także często niewidocznych i trudno dostępnych kanałów bocznych.

Leczenie kanałowe zęba charakteryzuje duża skuteczność. Takie leczenie jest całkowicie bezbolesne, gdyż przeprowadza się je przy znieczuleniu miejscowym.