Profilaktyka
Swarzędz

Główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, dobór odpowiedniej pasty i szczoteczki oraz prawidłowa metoda szczotkowania zapobiega wielu chorobom zębów i dziąseł.
Fluoryzacja polega na pokryciu szkliwa lakierem o wysokim stężeniu fluoru. Pozwala zmniejszyć ryzyko próchnicy jak i usunąć nadwrażliwość zębów. Ryzyko próchnicy zmniejsza się nawet o 40%.
Lakowanie przeprowadza się przede wszystkim u dzieci. Polega na wypełnieniu lakiem szczelinowym naturalnych bruzd i zagłębień zęba stałego. Lak wypełnia bruzdy uniemożliwiając zaleganie płytki nazębnej i resztek pokarmowych, co zapobiega powstawaniu próchnicy.
Skaling jest zabiegiem bezbolesnym i bezpiecznym dla zębów. Polega na usunięciu złogów nazębnych. Wykonuje się go za pomocą skalara ultradźwiękowego oraz narzędzi ręcznych. Częstotliwość zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, zaleca się przeprowadzać skaling dwa razy do roku.
Piaskowanie wykonuje się przy użyciu strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących. W trakcie zabiegu z powierzchni zębów usuwa się osad oraz przebarwienia powstałe od herbaty, kawy lub papierosów. Dzięki piaskowaniu zęby odzyskują naturalny kolor.